Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siber Güvenlik
  4. »
  5. Kaspersky, Linux’u Bilinen Tehditlere Karşı Tarayan Ücretsiz Bir Araç Yayınladı

Kaspersky, Linux’u Bilinen Tehditlere Karşı Tarayan Ücretsiz Bir Araç Yayınladı

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 4 dk okuma süresi
167 0
ücretsiz bir araç yayınladı

Kaspersky, Linux’u Bilinen Tehditlere Karşı Tarayan Ücretsiz Bir Araç Yayınladı

Kaspersky, Linux platformu için KVRT adlı yeni bir virüs temizleme aracı yayınlayarak kullanıcıların sistemlerini taramasına ve kötü amaçlı yazılımları ve bilinen diğer tehditleri ücretsiz olarak kaldırmasına olanak sağlıyor. Bu ücretsiz bir araç yayınladı ve kullanıcılara büyük avantaj sağlıyor. 

Güvenlik firması, Linux sistemlerinin özünde tehditlere karşı güvenli olduğu yönündeki yaygın yanılgıya rağmen, aksini kanıtlayan sürekli bir “siber saldırıların ” örnek kaynağı olduğunu, en son olarak xz’nin arka kapıyı kullandığını belirtiyor.

Kaspersky’nin yeni aracı gerçek zamanlı bir tehdit koruma aracı değil, kötü amaçlı yazılımları, reklam yazılımlarını, kötü amaçlı amaçlarla kötüye kullanılan meşru programları ve bilinen diğer tehditleri algılayabilen ve bunları temizlemeyi öneren bağımsız bir tarayıcıdır.

https://media.kasperskydaily.com/wp-content/uploads/sites/92/2021/07/08053332/transatlantic-cable-podcast-209.jpg

Silinen veya dezenfekte edilen kötü amaçlı dosyaların kopyaları, ‘/ var / opt/ KVRT2024_Data / Quarantine’ adresindeki (kök kullanıcılar için) karantina dizininde zararlı olmayan bir biçimde saklanır.

Uygulama, tüm sistemi eşleşmeler için taramak için sık güncellenen bir virüsten koruma veritabanı kullanır, ancak kullanıcıların en son tanımlar için her seferinde yeni bir kopya indirmeleri gerekir.

Kaspersky yaptığı açıklamada “Uygulamamız sistem belleğini, başlangıç nesnelerini, önyükleme sektörlerini ve işletim sistemindeki tüm dosyaları bilinen kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayabilir. Arşivlenenler de dahil olmak üzere tüm formatlardaki dosyaları tarar “diyor.

Unutulmaması gereken bir şey, kvrt’nin yalnızca 64 bit sistemleri desteklemesi ve çalışması için aktif bir internet bağlantısı gerektirmesidir.

Kaspersky, aracı popüler Linux dağıtımlarında test etti ve diğerlerinin yanı sıra Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Linux Mint, Ubuntu, SUSE, openSUSE ve Debian’da çalıştığını doğruladı.

İlginizi çekebilecek yazımız: Windows 10 İçerisindeki Güvenlik Açığı Yetki Yükseltmesine İzin Veriyor

Kaspersky, dağıtımınız desteklenen sistemler listesinde olmasa bile kvrt’nin sorunsuz çalışması için iyi bir şans olduğunu, bu nedenle tarama yapmaya çalışmanın zarar vermeyeceğini söylüyor.

Örnek Program Resimi:

KVRT main window

Kvrt’yi kullanma

KVRT buradan indirilebilir ve indirildikten sonra kullanıcının dosyayı yürütülebilir hale getirmesi ve maksimum işlevsellik için root olarak çalıştırması gerekir.

KVRT, hem bir grafik kullanıcı arayüzünde (GUI) hem de terminalde bir komut satırı aracı olarak çalıştırılabilir. Bu nedenle, kötü amaçlı yazılım bulaşmasının ardından insanların sıkışabileceği daha düşük başlangıç çalışma seviyelerinde (3’e kadar) de kullanılabilir.

Normal kullanıcılar tarayıcıyı çalıştırırsa, tehditlerin saklanabileceği tüm dizinleri ve bölümleri taramak için gerekli izinlere sahip olmayacaktır.

Başlatma sırasında, tarayıcı gerekli bazı dosyaları ‘/ tmp /<random_character_sequence’ adresindeki geçici bir dizine açar, ancak bunlar kapatıldıktan sonra silinir.

Kaspersky, bu web sayfasındaki hem GUI hem de konsol aracılığıyla çalıştırılmak üzere ikilinin nasıl kurulacağına ilişkin ayrıntılı talimatlar sağlamıştır.

Bu aracın kullanımı tamamen sizin sorumluğunuzdadır. 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir