Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Eski Polonya Hükümetinin Casus Yazılım Pegasus’u Kullandığı Ortaya Çıktı

Eski Polonya Hükümetinin Casus Yazılım Pegasus’u Kullandığı Ortaya Çıktı

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 4 dk okuma süresi
254 0
Nso Groups Pegasus2

Eski Polonya Hükümetinin Casus Yazılım Pegasus’u Kullandığı Ortaya Çıktı

Eski Polonya hükümet yetkilileri, siyasi muhalifleri ve diğerlerini gözetlemek için ünlü casus yazılım Pegasus’u kullanmalarıyla ilgili soruşturmanın ardından cezai suçlamalarla karşı karşıya kalabilirler.

Polonya, Şubat ayında önceki hükümetin ticari gözetim yazılımını kötüye kullanma potansiyeli hakkında resmi olarak bir meclis soruşturması başlattı.

Pazartesi günü, Adalet Bakanı Adam Bodnar Guardian’a Pegasus kurbanlarının yakında NSO Grubunun tartışmalı snoopware’i tarafından hedef alındıklarına dair bildirim alacağını söyledi.

Casus Yazılım Pegasus'u

Bodnar, “Birkaç ay içinde bu ekipmanın nasıl ve ne amaçla kullanıldığı konusunda oldukça kapsamlı bilgiye sahip olmaya şansımız var” dedi. “Soruşturma, bazı kişileri, bazı bakanları veya güvenlik hizmetleri görevlilerini suçlama yönüne giderse kimin suçlanacağını bilmiyoruz” diye ekledi.

Pegasus, İsrail merkezli NSO Group tarafından geliştirilen ve çok sayıda davaya, ihracat kısıtlamalarına ve Avrupa Parlamentosu soruşturmasına konu olan güçlü ve müdahaleci bir casus yazılımdır.

Bir kurbanın cihazına yüklendikten sonra, genellikle hedefi bir indirme işlemine kandırmaya gerek kalmadan, kurbanın çağrılarını dinleme, mesajlarını okuma ve fotoğraflarını görüntüleme, dosyalarına, kişilerine erişme yeteneği verir ve diğer uygulamaları da görmeyi de sağlar.

Çok sayıda kötüye kullanım raporuna ve Pegasus’un siyasi muhalifleri, avukatları, gazetecileri, akademisyenleri ve aktivistleri gözaltına almak ve takip etmek için belgelenmiş tek kullanımına rağmen, NSO, veri çalma yazılımının yalnızca kolluk kuvvetlerinin suçla mücadelesine yardımcı olmak ve terörist saldırıları önlemek gibi meşru kullanımlar için hükümetlere satıldığını savunuyor. Aslında gerçek hiç öyle değil.

Ocak ayında bir NSO sözcüsü The Register’a şunları söyledi: “Söz konusu teknoloji, kamu güvenliğini koruma çabalarında kolluk kuvvetleri ve istihbarat teşkilatları için kritik öneme sahip.”

İlginizi çekebilecek yazımız: Windows 11 22H2 Home ve Pro Sürümlerine Güncelleme Geldi

2021’in sonlarında, Toronto Üniversitesi’nin Laboratuvarı, Uluslararası Af Örgütü ve çeşitli medya kuruluşlarının tümü, gözetim yazılımının, Sivil Platformun seçim kampanyasını yürütürken 2019’da Polonyalı Senatör Krzysztof Brejza’yı casusluk yapmak için kullanıldığı sonucuna vardı. muhalefet partileriyle bağlantılı diğer kişileri de hackleyip izlenmiş olabileceği belirtiliyor.

Dijital sivil haklar örgütü Access Now , Ocak 2023 tarihli bir raporda nso’nun Avrupa Komisyonu’na ürününü İspanya, Polonya, Macaristan, Belçika ve Hollanda dahil 14 AB ülkesindeki 22 devlet kurumuna sattığını söylediğini buldu.

Daha geçen ay, eski Polonya başbakanı Jarosław Kaczyński bir parlamento komitesi önünde, 2015’ten 2023’e kadar iktidarda olan Hukuk ve Adalet partisinin casus yazılımı satın alıp dağıttığını ifade etti. Ancak ulusal güvenlikten sorumlu başbakan yardımcısı olarak görev yapmasına rağmen kime karşı kullanıldığını bilmediğini de sözlerine ekledi.

Kaczyński, “Pegasus’a (casus yazılımlar) gelince, bunun iletişim cihazlarına girmek için bir araç olduğunun ve Polonya’nın buna ihtiyacı olduğunun ve diğer ülkelerin de buna sahip olduğunun farkındaydım” dedi.

“Pegasus’un kullanımı yasaya uygundu, hiçbir eksiklik yoktu ve yüzde 99’unda suçlulara karşı kullanıldı” diye ısrar etti.

Haber Kaynağı:  The Register

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir