Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Alman Polisi, Nemesis Market Darkweb Pazarını Kapattı

Alman Polisi, Nemesis Market Darkweb Pazarını Kapattı

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 2 dk okuma süresi
219 0

Alman Polisi, Nemesis Market Darkweb Pazarını Kapattı

Almanya’nın Federal Ceza Polisi Ofisi (BKA), uyuşturucu, çalıntı veri ve çeşitli siber suç hizmetlerini satan Nemesis Market Darkweb Pazarını kapatıldığını duyurdu.

BKA, Almanya ve Litvanya’da bulunan karanlık ağ hizmetiyle ilişkilendirilen dijital altyapıyı ele geçirdi ve kripto varlıklarda 94.000 € (102.107 $) değerinde varlığa el koydu.

Almanya, Litvanya ve ABD ile  gerçekleştirilen operasyon ile Ekim 2022’de başlayan kapsamlı bir soruşturmanın ardından 20 Mart 2024 tarihinde operasyon gerçekleşti.

Nemesis Market Darkweb Pazarını

Nemesis Market, 2021 yılında kuruldu ve kapanmadan önce dünya çapında 150.000’den fazla kullanıcı hesabı ve 1.100 satıcı hesabına sahipti. Satıcı hesaplarının neredeyse %20’si Almanya’dan geliyordu.

“BKA, “Pazar yerinde uyuşturucu, dolandırıcı yollarla elde edilen veri ve mallar ile fidye yazılımı, phishing veya DDoS saldırıları gibi çeşitli siber suç hizmetleri bulunmaktaydı,” dedi.

İlginizi çekebilecek yazımız: Ukrayna Polisi Milyonlarca E-posta ve Instagram Hesabını Hackleyen 3 Kişiyi Tutukladı

Kurum, platformun suçlu satıcıları ve kullanıcılarına karşı devam eden daha fazla soruşturmanın sürdüğünü belirtti. Ancak şu anda hiçbir tutuklama yapılmadı.

Bu gelişme, başka bir koordineli kanun uygulama operasyonunun LockBit fidye yazılımı grubunu ortadan kaldırmasının ardından geldi; bu operasyon, çetenin sunucularını ele geçirdi ve Polonya ve Ukrayna’dan üç bağlı ortağı tutukladı. Bu müdahale, çeteyi siber şantaj operasyonunu yeniden başlatmaya zorladı.

Son aylarda Almanya yetkilileri, binlerce kullanıcıya sahip olan ve geniş bir para aklama ve siber suç hizmetleri yelpazesi sunan Kingdom Market ve Crimemarket’i de kapattı.

Haber Kaynağı: The Hacker News

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir