Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Ukrayna Polisi Milyonlarca E-posta ve Instagram Hesabını Hackleyen 3 Kişiyi Tutukladı

Ukrayna Polisi Milyonlarca E-posta ve Instagram Hesabını Hackleyen 3 Kişiyi Tutukladı

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 3 dk okuma süresi
129 0
Dünyaca Aranan Ukraynalı Hacker'ı 2

Ukrayna Polisi Milyonlarca E-posta ve Instagram Hesabını Hackleyen 3 Kişiyi Tutukladı

Ukrayna Polisi dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılardan 100 milyondan fazla e-posta ve Instagram hesabını ele geçirdikleri şüphesiyle üç kişiyi gözaltına aldı.

20 ile 40 yaşları arasındaki şüphelilerin, ülkenin farklı bölgelerinde yaşayan organize bir suç grubunun parçası olduğu söyleniyor. Suçlu bulunmaları halinde 15 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacaklar.,

Ukrayna siber polisi

Yetkililer, hesapların giriş kimlik bilgilerini tahmin etmek için brute force saldırıları gerçekleştirerek ele geçirildiğini belirttiler. Grup liderleri tarafından yönlendirilen diğer üyelere hacking görevlerini dağıtan bir liderlik altında faaliyet gösteriyordu.

Hacker grubu daha sonra elde ettikleri kötü niyetli kimlik bilgilerini karanlık dark web forumlarında satışa çıkararak para kazandı.

Bilgileri satın alan diğer hackerlar sahte şemalar dahil olmak üzere, mağdurların arkadaşlarına acilen banka hesaplarına para transfer etmelerini isteyen dolandırıcılık şemalarını gerçekleştirmek için ele geçirilmiş hesapları kullandılar.

Ajans. “Bu hacking yönteminden hesabınızı iki faktörlü kimlik doğrulamayla ve güçlü şifrelerle koruyabilirsiniz,” dedi.

Operasyonun bir parçası olarak yetkililer, Kyiv, Odesa, Vinnytsia, Ivano-Frankivsk, Donetsk ve Kirovohrad’da yedi arama gerçekleştirdiler ve 70 bilgisayar, 14 telefon, banka kartları ve 3.000 dolar değerinde nakit parayı el koydular.

İlginizi çekebilecek yazımız: Zoom İçerisinde Kritik Yetki Yükseltme Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Bu gelişme bir Amerikalının, Griffin’deki bir tıp kliniği de dahil olmak üzere ABD’deki onlarca kuruluşu ihlal ederek 132.000’den fazla kişinin kişisel bilgilerini ele geçirmesine suçlu olduğunu kabul ettiği bir zamanda geldi. Mahkeme tarihi 18 Haziran 2024 olarak belirlendi.

ABD Adalet Bakanlığı’na göre, Purbeck, 2017’de klinik bilgisayar sunucusuna dark web üzerinden erişim satın alarak, 43.000’den fazla kişiye ait isimler, adresler, doğum tarihleri ve sosyal güvenlik numaraları gibi veriler içeren tıbbi kayıtları ve diğer belgeleri sızdırdı. Ayrıca, Georgia Newnan Şehri Polis Departmanı sunucusuyla ilgili kimlik bilgilerini satın aldı ve ardından en az 14.000 kişiye ait polis raporları ve belgeleri içeren kayıtları ele geçirdi. 

Anlaşmanın bir parçası olarak, Purbeck, etkilenen 19 mağdura toplamda 1 milyondan fazla dolarlık tazminat ödemeyi kabul etti. Mart 2021’de bir federal jüri tarafından suçlandı.

Haber Kaynağı: The Hacker News

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir