Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Pegasus Yazılımı, Rusya Medya Ajansı CEO’sunun iPhone’unu Hackledi

Pegasus Yazılımı, Rusya Medya Ajansı CEO’sunun iPhone’unu Hackledi

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 4 dk okuma süresi
154 0
CEO'sunun iPhone'unu Hackledi 2 (1)

Pegasus Yazılımı, Rusya Medya Ajansı CEO’sunun iPhone’unu Hackledi

Rus bağımsız medya kuruluşu Meduza’nın kurucu ortağı, CEO’su ve yayıncısı Galina Timchenko’nun iphone’unun NSO Group’un Pegasus casus yazılımı bulaştığı tespit edildi. 

Vatandaş Laboratuvarı Access Now ile yapılan araştırma işbirliğine göre, virüs ilk bulaştığı net olarak  takip eden günler veya haftalar boyunca devam etmiş olabilir. Kesin tarih tespit edilemedi.

Virüs, zeroday saldırısı yoluyla gerçekleştirildi ve araştırmacılar, saldırının arkasındaki suçluları tespit edemediklerini söyledi.

Adli kanıtlara dayanarak Citizen Lab, saldırının Apple’ın HomeKit ve İmessage’ını hedef alan PWNYOURHOME istismarı kullanılarak gerçekleştirildiğini değerlendirdi.

Hack hakkında Bilgiler

CEO'sunun iPhone'unu Hackledi

Raporlar, 10 Şubat 2023’te Almanya’nın Berlin kentine seyahat ederken, iphone’unun bulaşma sırasında GMT + 1 saat dilimine yerelleştirildiğini söylüyor.

Virüs bulaşmasından bir gün sonra, Putin rejiminin tehditleri ve sansürüyle nasıl başa çıkılacağını tartışmak üzere Avrupa’ya sürgün edilen diğer Rus bağımsız medya başkanlarıyla özel bir konferansa katılmayı planlıyordu.

Saldırı, Rus hükümetinin Meduza’yı Putin hükümeti ve Ukrayna’daki çatışma hakkındaki eleştirel raporları nedeniyle ve AB hükümetlerinin sürgündeki Rus sivil toplumuna ilişkin şüpheleri nedeniyle “istenmeyen bir örgüt” olarak belirlemesinden iki hafta sonra gerçekleşti.

Galina Timchenko ve diğer kişiler, Haziran 2023’te Apple tarafından casus yazılım konusu olabilecekleri konusunda uyarıldı ve bu da soruşturmayı ateşledi.

Raporlar, iPhone cihazına 10 Şubat 2023’te veya civarında virüs bulaştığını ve enfeksiyonun muhtemelen birkaç gün veya hafta devam ettiğini doğrulamaktadır.

Pegasus gibi bu sofistike casus yazılım, şifrelemeyi aşar ve fotoğraflara, mesajlara, kişilere ve telefonun kamerasına ve mikrofonuna erişim de dahil olmak üzere kurbanın telefonunun tam kontrolünü ele geçirir.

Gazetecilere ve insan hakları savunucularına yönelik casus yazılım kullanımı, dünya çapında BM temsilcileri, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Veri Koruma Sorumlusu ve sivil toplum kuruluşlarından geniş çapta kınandı.

İlginizi çekebilecek yazımız: Tryhackme Net Sec Challenge Çözümü

Ermenistan ve Azerbaycan tartışmalı Dağlık Karabağ topraklarında savaş halindeyken Pegasus, Ermeni gazetecileri, aktivistleri, hükümet yetkililerini ve sivilleri hedef aldı.

Azerbaycan veya Kazakistan’ın Almanya, Letonya veya diğer AB üye ülkelerinin vatandaşlarını hedef aldığına dair hiçbir kanıt yoktur.

Ulusal güvenlik ve insan haklarına yönelik önemli tehditler nedeniyle ABD hükümeti, NSO Group ve diğer casus yazılım üreticilerini Varlık Listesine dahil etti ve federal hükümetin bazı ticari casus yazılımları kullanmasını yasakladı.

Önlemler

Apple’ın Kilitleme Modu bu istismarı kısmen engelledi. Apple, Nso’nun Pegasus’u gibi paralı kötü amaçlı yazılımlara maruz kalanları uyarmaya devam ediyor. Siz veya tanıdığınız biri böyle bir bildirim aldıysa bunu dikkatlice düşünün.

Siz veya kuruluşunuz artan tehlikelerle karşı karşıyaysanız, profesyonel tavsiye almanız şiddetle tavsiye edilir.

CEO’sunun iPhone’unu Hackledi ve dikkat etmenizi öneriyoruz.

Haber Kaynağı: Cyber Security News

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir