Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Microsoft, Windows 11 22H2 Sunucu Sorunu İçin Güncelleme Yayınladı

Microsoft, Windows 11 22H2 Sunucu Sorunu İçin Güncelleme Yayınladı

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 3 dk okuma süresi
209 0
Windows_Server (1)

Microsoft, Windows 11 22H2 Sunucu Sorunu İçin Güncelleme Yayınladı

Microsoft, Windows Server 2022’ye yükseltilen WSUS (Windows Server Update Services) sunucularını etkileyen ve Windows 11 22H2  sunucu güncellemelerini kurumsal uç noktalara itmemelerine neden olan bilinen bir sorunu düzeltti.

Güncelleştirmeler WSUS sunucusuna başarıyla yüklenirken, istemci aygıtlara daha fazla yayılamadı. Kök neden, ‘nin yanlışlıkla çıkarılmasından kaynaklanır. Windows Server 2022’ye yükseltme işlemi sırasında hata oluştuğu belirtildi.

Windows 11 22H2 Sunucu

Bu sorun yalnızca Windows Server 2022 çalıştıran WSUS sunucularını, özellikle Windows Server 2016 veya Windows Server 2019’dan yükseltilenleri etkiler.

Özellikle, Microsoft Uç Nokta Yöneticisi’nin bir parçası olan Microsoft Configuration Manager, bu sorundan etkilenmeden kalır.

İlginizi çekebilecek yazımız: Apple, Geliştiricilerin Parmak İzi ve Veri Kötüye Kullanımını Önlemesi için Yeni Kurallar Koyuyor

Redmond, “Bu sorun, Windows Server’ın önceki bir sürümünden Windows Server 2022’ye yükseltme sırasında gerekli Birleşik Güncelleştirme Platformu (UUP) MIME türlerinin yanlışlıkla kaldırılmasından kaynaklanıyor” diyor.

“Bu sorun, Windows 11, sürüm 22H2 için güvenlik güncellemelerini veya özellik güncellemelerini etkileyebilir.”

Microsoft, Windows Server 2022 için Mart KB5023705 toplu güncelleştirmesini yayınlayarak sorunu çözmüş olsa da, şirket düzeltmeyi onaylamak için yalnızca Cuma günü Windows sistem durumu panosunu güncelledi.

Etkilenen WSUS sunucuları için geçici çözüm

Microsoft ayrıca KB5023705’İ yüklememiş ve geçici bir düzeltmeye ihtiyaç duyan yöneticiler için bir geçici çözüm sunar.

Bu, yanlışlıkla kaldırılan MIME türlerini bu PowerShell komutlarını kullanarak manuel olarak yeniden eklemelerini gerektirir (satırlar çift tıklama ile seçilebilir):

Eksik dosya uzantıları, “ile yeni MIME Türleri oluşturarak Internet Information Services (IIS) Yöneticisi’ni kullanarak etkilenen sunuculara da eklenebilir.wım” (uygulama/ x-ms-wım) ve “.msu” (uygulama / sekizli akış) uzantıları.

Windows 11 22H2 Sunucu

​Bu ayın başlarında Redmond, ARM tabanlı Windows cihazlarındaki (Surface Pro X dizüstü bilgisayarlar dahil) kameraları düzeltmek için bir sürücü güncellemesi yayınladı ve müşteri raporları 23 Mayıs’ta gelmeye başladığından beri bozuldu.

Şirket, KB5007651 Microsoft Defender güncelleştirmesiyle Windows Güvenlik uyarılarına neden olan bir Yerel Güvenlik Yetkilisi (LSA) Koruma hatasıyla mücadele etmek için başka bir girişimde bulundu.

Bu güncellemenin ilk sürümü 26 Nisan’da gerçekleşti, ancak daha sonra yaklaşık bir ay sonra 17 Mayıs’ta geri çekildi.

Kaldırma kararı, güncellemeyi yükledikten sonra oyun oynarken Windows 11’de mavi ekranların ve beklenmeyen sistem yeniden başlatmalarının raporları tarafından istendi.

Haber Kaynağı: Bleeping Computer

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir