Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. İspanyol Polisi, Dünyaca Aranan Ukraynalı Hacker’ı Yakaladı

İspanyol Polisi, Dünyaca Aranan Ukraynalı Hacker’ı Yakaladı

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 4 dk okuma süresi
141 0
Dünyaca Aranan Ukraynalı Hacker'ı 2

İspanyol Polisi, Dünyaca Aranan Ukraynalı Hacker’ı Yakaladı

İspanya Ulusal Polisi, 2006’dan 2011’e kadar süren bir scaware operasyonuna karıştığı için uluslararası alanda aranan bir dünyaca aranan Ukraynalı Hacker’ı tutukladı.

Bu kapsamlı operasyon, yüz binlerce bilgisayarın, kullanıcıları bilgisayarlarına kötü amaçlı yazılım bulaştığını düşünmeleri için yanıltmaya yönelik açılır mesajları görüntülemek üzere tasarlanmış kötü amaçlı yazılımlarla bulaşmasına yol açtı.

İddia edilen kötü amaçlı yazılım enfeksiyonlarından kurtulmak isteyen masum kurbanlar, suç çetesi tarafından sunulan ve cihazlarını temizleyebilen bir virüsten koruma çözümü olarak pazarlanan sahte bir güvenlik programı için 129 dolar ödemeye zorlandı.

Bu kötü niyetli planın etkisi korkunçtu, dünya çapında yüz binlerce kurbanı etkiledi ve 70 milyon doları aşan tüketici kayıplarına neden oldu.

11 Haziran Salı günü, İspanyol yetkililer, kolluk kuvvetlerinin Barselona’ya planlanan uçuşunu öğrenmesinin ardından varışında şüpheliyi Barselona-El Prat havaalanında tutukladılar.

Cumartesi günü yayınlanan bir İspanyol Ulusal Polisi basın açıklamasında, “Operasyon, Tenerife ve Barselona İl Bilgi Tugayları ve El Prat Havaalanı Polis Karakolu ile koordineli olarak Genel Bilgi Polis Karakolundan araştırmacılar tarafından gerçekleştirildi” dedi.

“Uluslararası düzeyde, FBI ve Interpol’ün desteğini aldı.”

Dünyaca Aranan Ukraynalı Hacker'ı

​Tutuklama, Amerika Birleşik Devletleri tarafından yayınlanan ve suçluları adalete teslim etmedeki uluslararası işbirliğinin altını çizen Interpol Kırmızı Bildirimi sayesinde mümkün oldu.

Uluslararası tutuklama emirlerinin aksine, Interpol Kırmızı Bildirimi, dünya çapındaki kolluk kuvvetlerine, iadelerini, teslim olmalarını veya diğer ilgili yasal işlemlerini bekleyen aranan bir kişiyi bulmaya ve yakalamaya çağıran bir taleptir.

İspanyol yetkililer Cumartesi günü, şüphelinin on yıldan fazla bir süredir ABD makamları tarafından yakalanmaktan kaçmayı başardığını da açıkladılar.

Tutuklanmasının ardından, kendisine yöneltilen suçlamaların ciddiyeti derhal hapsedilmeyi gerektirdiği için resmi olarak gözaltına alındığı İspanya Ulusal Mahkemesi’nin Altı numaralı Merkezi Soruşturma Mahkemesi’ne getirildi.

İlginizi çekebilecek yazımız: Windows 11 23H2 Güncellemesi Yayınlandı

Mayıs ayında İspanyol polisi, bilgisayar dolandırıcılığı, kimlik hırsızlığı, banka dolandırıcılığı, kara para aklama ve daha fazlasına karıştığından şüphelenilen 40 kişiyi tutukladıktan sonra bir suç örgütüyle bağlantılı geniş çaplı bir kimlik avı operasyonunu ortadan kaldırdı.

Büyük ölçekli e-posta ve SMS tabanlı kimlik avı kampanyalarının 300.000’den fazla kişiyi vurduğu ve en az 700.000 € (yaklaşık 770.000 $) kesin kayıplara yol açtığı iddia ediliyor.

Bir ay önce Ukrayna siber polisi, 300 milyondan fazla Ukrayna ve Avrupa Birliği vatandaşının özel verilerini Ruslara satan 36 yaşındaki Ukraynalı bir adamı yakaladı.

Haber Kaynağı: Bleeping Computer

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir