Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Mozilla Firefox’a Yeni Özellik Geldi

Mozilla Firefox’a Yeni Özellik Geldi

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 4 dk okuma süresi
189 0
Mozilla Firefox Yeni Özellik

Popüler gizlilik odaklı tarayıcı olan Mozilla Firefox’a Yeni Özellik Geldi

Mozilla, Karantinaya Alınan Etki Alanları adlı yeni bir özelliğin parçası olarak bazı eklentilerin belirli sitelerde çalışmasının engellenebileceğini duyurdu.

Şirket, geçen hafta yayınlanan Firefox 115.0 Sürüm Notlarında, “Mozilla tarafından izlenen bazı uzantıların güvenlik endişeleri de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle belirli web sitelerinde çalışmasına izin vermek için yeni bir arka uç özelliği sunduk” dedi.

Firefox Quarantined Domains

Şirket, eklenti ekosisteminin sağladığı açıklığın kötü niyetli aktörler tarafından kendi yararlarına kullanılabileceğini söyledi.

Mozilla, ayrı bir destek belgesinde, “Bu özellik, henüz keşfetmediğimiz kötü amaçlı eklentilerin olabileceğine inanmak için nedenlerimiz olduğunda, belirli alanları hedefleyen kötü amaçlı aktörlerin saldırılarını önlememize olanak tanıyor” dedi.

Kullanıcıların, Firefox sürüm 116’dan başlayarak her eklenti için ayar üzerinde daha fazla kontrole sahip olmaları beklenir. Bununla birlikte, adres çubuğuna “about: config” yüklenerek ve “uzantılar” ayarlanarak devre dışı bırakılabilir.Karantinaya alınmış alanlar.etkin” için false.

Geliştirme, Mozilla’nın kullanıcı gizliliği ve güvenliği için risk oluşturan bireysel uzantıları uzaktan devre dışı bırakma konusundaki mevcut yeteneğine katkıda bulunuyor.

İlginizi çekebilecek yazımız: 2 Casus Uygulama Çin Hükümetine 1.5 Milyon Kişinin Bilgisini Gönderdi

Uyarının, geçerli uygulamadaki Uzantılar simgesinden ziyade Uzantılar açılır penceresinde göründüğünü ve bunun sonucunda bir eklentinin araç çubuğuna sabitlenmesi durumunda uyarıların görüntülenmediğini belirtmekte fayda var.

Mozilla Firefox'a Yeni Özellik

“Bir uzantıyı araç çubuğuna sabitlediğinizde, Uzantılar açılır penceresinde artık görünmediği ortaya çıkıyor!, ” güvenlik araştırmacısı ve eklenti geliştiricisi Jeff Johnson kaydetti.

“Sonuç olarak, karantinaya alınan etki alanları uyarısı artık Uzantılar açılır penceresinde de görünmüyor. Aslında, artık Uzantılar açılır penceresi yok: Uzantının araç çubuğu simgesine tıklamak, karantinaya alınan etki alanları uyarısını hiçbir yerde göstermeyen hakkında: eklentiler sayfasını açar.”

Johnson, “Bu, yeni sözde ‘güvenlik’ özelliği için korkunç bir kullanıcı arayüzü tasarımıdır ve uyarıyı kullanıcıdan gizlerken uzantıları sessizce devre dışı bırakır” diye ekledi.

Mozilla, kesin bir zaman çizelgesi vermemesine rağmen, gelecekteki sürümlerde kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi planladığını söyledi.

Değişiklik, Mozilla’nın, tarayıcı satıcılarının çevrimiçi dolandırıcılıkla mücadele etmek için devlet tarafından sağlanan bir listede bulunan web sitelerini zorunlu olarak engellemek için mekanizmalar oluşturmasını gerektirecek, Fransa tarafından ortaya konan tarayıcı tabanlı bir web sitesi engelleme önerisini reddetmesiyle de geldi.

Şirket, “Böyle bir hareket, onlarca yıllık yerleşik içerik denetleme normlarını altüst edecek ve otoriter hükümetler için sansür önleme araçlarının varlığını kolayca reddedecek bir oyun kitabı sağlayacak” dedi.

Mozilla Firefox’a Yeni Özellik çok daha tarayıcıya talebi arttıracağını gösteriyor.

Haber Kaynağı: The Hacker News

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir