Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Japonya’nın En Büyük Limanı Fidye Yazılımı Saldırısına Uğradı

Japonya’nın En Büyük Limanı Fidye Yazılımı Saldırısına Uğradı

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 3 dk okuma süresi
138 0
Japonya'nın En Büyük Limanı 2

Japonya’nın En Büyük Limanı Fidye Yazılımı Saldırısına Uğradı

Japonya’nın en büyük ve en işlek limanı olan Nagoya Limanı, şu anda konteyner terminallerinin çalışmasını etkileyen bir fidye yazılımı saldırısında hedef alındı.

Liman, Japonya’nın toplam ticaret hacminin kabaca %10’unu oluşturuyor. 21 İskele ve 290 iskele işletmektedir. Her yıl iki milyondan fazla konteyner ve 165 milyon kargo tonajı ile hizmet vermektedir.

Japonya'nın En Büyük Limanı

Liman aynı zamanda dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Toyota Motor Corporation tarafından otomobillerinin çoğunu ihraç etmek için kullanılıyor.

Konteyner işleme durduruldu

Bugün, Nagoya Limanının idari otoritesi, limandaki tüm konteyner terminallerini kontrol eden merkezi sistem olan “Nagoya Limanı Birleşik Terminal Sistemi” ndeki (NUTS) bir arıza hakkında bir bildirim yayınladı.

Bildirime göre, soruna 4 Temmuz 2023’te yerel saatle 06: 30 civarında meydana gelen bir fidye yazılımı saldırısı neden oldu.

“Nedeni araştırdıktan sonra, sistemi işleten Nagoya Liman Operasyon Birliği Terminal Komitesi ve Aichi Valiliği Polis Merkezi ile bir toplantı yaptık [ve] sorunun bir fidye yazılımı enfeksiyonu olduğu keşfedildi.” – Nagoya Limanı (makine çevirisi)
Liman idaresi, NUTS sistemini bugün saat 6’ya kadar restore etmek için çalışıyor ve yarın saat 08: 30’a kadar operasyonlara devam etmeyi planlıyor.

O zamana kadar, römork kullanan terminallerdeki tüm konteyner yükleme ve boşaltma işlemleri iptal edilerek limanda büyük mali kayıplara ve Japonya’ya ve Japonya’dan malların dolaşımında ciddi bozulmalara neden oldu.

Nagoya Liman İdaresi daha önce siber saldırılarla uğraştı, ancak bunun en büyük etkiye sahip olduğu görülüyor. 6 Eylül 2022’de, Rus yanlısı Killnet grubu tarafından başlatılan büyük bir dağıtılmış hizmet reddi saldırısı (DDoS) nedeniyle limanın web sitesine yaklaşık 40 dakika ulaşılamadı.

Yayınlandığı sırada, Nagoya Limanına yapılan fidye yazılımı saldırısının arkasındaki tehdit aktörü, henüz hiçbir tehdit aktörü saldırıyı kamuoyuna açıklamadığı için bilinmiyor.

Bu saldırının Japonya içerisinde bir şok etkisi oluşturduğu çok açık, Firewall kullanmanın ve gerekli önlemleri alınmadığı açıkça ortaya çıkmış.

İlginizi çekebilecek yazımız: Microsoft Veri ihlalini ve 30 Milyon Müşteri Hesabının Çalınmasını Reddetti

Yeni haber çevirilerinde görüşmek üzere..

Haber Kaynağı: Bleeping Computer

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir