Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Microsoft Veri ihlalini ve 30 Milyon Müşteri Hesabının Çalınmasını Reddetti

Microsoft Veri ihlalini ve 30 Milyon Müşteri Hesabının Çalınmasını Reddetti

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 3 dk okuma süresi
182 0
Microsoft Veri ihlalini 2

Microsoft Veri ihlalini ve 30 Milyon Müşteri Hesabının Çalınmasını Reddetti

Microsoft, sözde hacktivistlerin “Anonim Sudan” ın şirketin sunucularını ihlal ettikleri ve 30 milyon müşteri hesabı için kimlik bilgilerini çaldıkları iddialarını reddetti.

Anonim Sudan, son aylarda Batılı kuruluşlara yönelik dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarını zayıflatmasıyla tanınıyor. Grup, Kill net gibi Rus yanlısı aktivistlerle ilişkilerini doğruladı.

Geçtiğimiz ay Microsoft, Haziran başında Azure, Outlook ve OneDrive dahil olmak üzere birçok hizmetini etkileyen hizmet kesintilerinden ve kesintilerinden Anonim Sudan’ın sorumlu olduğunu itiraf etti.

Dün, hacktivistler “Microsoft’u başarıyla hacklediklerini” ve “30 milyondan fazla Microsoft hesabı, e-postası ve şifresi içeren büyük bir veritabanına eriştiklerini” iddia ettiler.”

Anonim Sudan, bu veritabanını ilgili taraflara 50.000 dolara satmayı teklif etti ve ilgilenen alıcıları, verilerin satın alınmasını düzenlemek için Telegram botlarıyla iletişime geçmeye çağırdı.

Microsoft Veri ihlalini

Gönderi, ihlalin kanıtı olarak sundukları (Microsoft’tan çalındığı iddia edilen) verilerin bir örneğini bile içeriyor ve Microsoft’un bu iddiaları reddedeceği konusunda uyardı.

Grup 100 kimlik bilgisi çifti sağladı, ancak kökenleri doğrulanamadı (eski veriler, üçüncü taraf hizmet sağlayıcısındaki bir ihlalin sonucu, Microsoft’un sistemlerinden çalındı).

İlginizi çekebilecek yazımız: Microsoft Edge Tarayıcısına Yeni Özellikler Geldi

BleepingComputer, Anonim Sudan’ın sözünün geçerliliği hakkında bir yorum talep etmek için Microsoft ile iletişime geçti ve bir şirket sözcüsü herhangi bir veri ihlali iddiasını açıkça reddetti.

Bir şirket temsilcisi bleepingcomputer’a ”Şu anda, verileri analiz etmemiz bunun meşru bir iddia ve veri toplama olmadığını gösteriyor” dedi.

“Müşteri verilerimize erişildiğine veya ele geçirildiğine dair hiçbir kanıt görmedik” – Microsoft sözcüsü

Şu anda Microsoft’un soruşturmasının tamamlanıp tamamlanmadığı veya devam edip etmediği belli değil. Ayrıca, şirketin verilerin potansiyel kamuya açıklanmasına tepkisi de görülmeye devam ediyor.

Microsoft Veri ihlalini olayı konuşulmaya devam edileceği gözüküyor.

Haber Kaynağı: Bleeping Computer

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir