Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Microsoft Edge Tarayıcısına Yeni Özellikler Geldi

Microsoft Edge Tarayıcısına Yeni Özellikler Geldi

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 2 dk okuma süresi
154 0

Microsoft Edge Tarayıcısına Yeni Özellikler Geldi

Microsoft’un Edge tarayıcısı kısa süre önce 5GB veri sunan ve daha önce sunulan 1GB’DAN önemli ölçüde artan ‘Edge Güvenli Ağ’ özelliğini geliştirdi.

Edge Secure Ağı, internet bağlantınızı şifrelemek ve verilerinizi bilgisayar korsanlığı girişimleri gibi çevrimiçi tehditlere karşı korumak için Cloudflare’ın yönlendirmesini kullanır.

Edge Güvenli Ağını kullanmak için, kullanıcıların aylık Güvenli Ağ veri kullanımını izleme gereksinimi olan Microsoft hesaplarıyla oturum açmaları gerekir. Bu izleme, ücretsiz 5GB hizmetini sağlamak ve veri sınırının ne zaman tükendiğini belirlemek için çok önemlidir.

İlginizi çekebilecek yazımız: Vulnhub FUNBOX2 CTF Çözümü

Önemli olarak Microsoft, kullanıcının Microsoft hesap kimliğinin Güvenli Bir Ağ bağlantısı sırasında hizmet sağlayıcıyla (Cloudflare) paylaşılmamasını sağlar.

Bir Microsoft hesabıyla Microsoft Edge’de oturum açtıktan sonra senkronizasyon da etkinleştirilecek ve bu da tarama verilerini Microsoft Edge’in tüm oturum açmış sürümlerinde erişilebilir hale getirecektir. Bu eşitleme, tarama geçmişini, sık kullanılanları, ayarları, form doldurma verilerini, parolaları, uzantıları, açık sekmeleri ve koleksiyonları içerir.

Microsoft Edge

Edge Güvenli Ağı neredeyse bir yıldır geliştirilme aşamasındadır ve artık Edge kararlı sürümünde daha fazla kullanıcıya sunulmaya başlamıştır.

Trafiğinizi şifreli bir tünelden geçirerek güvenli bir bağlantı oluşturarak çalışır. Sonuç olarak, güvenli olmayan bir HTTP bağlantısı üzerinden sunulanlar da dahil olmak üzere tüm URL’lere güvenli bir şekilde erişilir ve bu da saldırganların tarama verilerinizi almasını zorlaştırır.

Edge’in Güvenli Ağı, tercih ettiğiniz konumu seçmek veya Netflix gibi platformlarda engellenen akış içeriğini etkinleştirmek gibi tüm VPN işlevlerinin yerini alamazken, ISS tarafından engellenen Torrent sitelerine erişme olanağı sağlar.

Haber Kaynağı: Bleeping Computer

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir