Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Rus Vatandaşı, Lock Bit Fidye Yazılımı Saldırıları Başlattığı için Tutuklandı

Rus Vatandaşı, Lock Bit Fidye Yazılımı Saldırıları Başlattığı için Tutuklandı

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 3 dk okuma süresi
204 0
Lock Bit Fidye Yazılımı 2

Lock Bit Fidye Yazılımı saldırıları artmaya başladı. 

Lock Bit, son zamanlarda en saygın fidye yazılımı grubu haline geldi. Çalıştıkları yöntem diğer fidye yazılımı gruplarından farklıdır. LockBit, kuruluşlara fidye yazılımı dağıtmak için insanları bağlı kuruluş olarak işe alır.

ABD Adalet Bakanlığı 15 Haziran 2023 Perşembe günü yaptığı açıklamada, LockBit fidye yazılımını Amerika Birleşik Devletleri, Asya, Avrupa ve Afrika’ya karşı kullanan bir kişiyi tutukladıklarını duyurdu.

Lock Bit Fidye Yazılımı

Çeçen Cumhuriyeti vatandaşı 20 yaşındaki Ruslan Magomedovich Astamirov, Ağustos 2020’den Mart 2023’e kadar bilgisayar saldırıları ve fidye yazılımı dağıtımlarıyla suçlandı.

Fidye Yazılımı Dağıtımları ve Finansal Sahtekarlıklar

Ayrıca Astamirov, telgraf dolandırıcılığına karıştı ve doğrudan Amerika Birleşik Devletleri’nde ve yurtdışında en az 5 saldırı gerçekleştirdi.

Bu, FBI tarafından Lockbits fidye yazılımıyla ilgili son altı aydaki ikinci tutuklama oldu.

Astamirov’dan ele geçirilen kanıtlar, LockBit fidye yazılımını dağıtmak ve kurbanlarla iletişim kurmak için kullanılan çeşitli e-posta adreslerini, IP adreslerini ve diğer çevrimiçi sağlayıcı hesaplarını içeriyordu.

Rus vatandaşı tutuklandı ve ABD’ye ve yabancı işletmelere karşı lockbit fidye yazılımı saldırıları düzenlemek için komplo kurmakla suçlandı

Kaynak: Justice News

Ceza Dairesi (@DOJCrimDiv) 15 Haziran 2023
Başsavcı Yardımcısı Lisa O. Monaco, “LockBit fidye yazılımına bağlı ikinci bir Rus vatandaşının tutuklanmasını güvence altına alırken, Departman bir kez daha yasanın uzun kolunu gösterdi. Siber suçları bozmak için elimizdeki her aracı kullanmaya devam edeceğiz ve siber suçlular kaçmaya devam edebilirken nihayetinde saklanamazlar.”

İlginizi çekebilecek yazımız: Vulnhub DRIFTINGBLUES2 Ctf Çözümü

Lock Bit Ransomware Saldırıları

Lock Bit fidye yazılımı ilk olarak Ocak 2020’de keşfedildi ve yalnızca üç yılda yaklaşık 100 milyon dolar kazanan yaklaşık 1400 saldırı gerçekleştirdi.

Astamirov, fidye ödemeleri için Kablo sahtekarlığı ve korunan sistemlere kasıtlı zarar vermekle suçlandı.

Soruşturmalar yapılıyor ve telefon dolandırıcılığından hüküm giyerse en fazla 20 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Fidye ödemeleri için korunan sistemlere Zarar vermekten mahkum edilirse, 250.000 dolar para cezası veya iki katı zararla (en yüksek olanı seçilir) en fazla 5 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Haber Kaynağı: Cyber Security News

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir