Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. SpecTor Operasyonu: Dark Web İçerisinde 53,4 Milyon Dolar Ele Geçirildi

SpecTor Operasyonu: Dark Web İçerisinde 53,4 Milyon Dolar Ele Geçirildi

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 4 dk okuma süresi
205 0
Spector Operasyonu

Son zamanların en büyük operasyonu yapıldı, SpecTor Operasyonu: Dark Web İçerisinde 53,4 Milyon Dolar Ele Geçirildi.

Uluslararası bir kolluk operasyonu, dark web içerisinde uyuşturucu kaçakçılığına karıştığına inanılan 288 satıcının tutuklanmasıyla sonuçlandı ve son yıllarda engellenen uzun bir suç operasyonları listesine eklendi.

SpecTor Operasyonu  yetkililerin 53,4 milyon dolardan fazla nakit ve sanal para birimine, 850 kg uyuşturucuya ve 117 ateşli silaha el koyduğu da görüldü.

En fazla tutuklama ABD’de (153) yapıldı, bunu İngiltere (55), Almanya (52), Hollanda (10), Avusturya (9), Fransa (5), İsviçre (2), Polonya (1)  ve Brezilya (1) izledi. 

ABD Başsavcısı Merrick B. Garland, “Bu, herhangi bir koordineli uluslararası eylemde ele geçirilen en fazla fonu ve en fazla tutuklamayı temsil ediyor” dedi. “Uyuşturucu kaçakçıları, dark web içerisinde anonim olarak faaliyet göstererek yasaların sınırları dışında faaliyet gösterebileceklerinden eminlerdi. Yanıldıklarını gösterdik. “

Tutuklamalar, Aralık 2021’de Alman yetkililer tarafından Tekel pazarının kaldırılmasının ardından toplanan kanıtlardan kaynaklanıyor. DarkDotFail, Ocak 2022’nin başlarında, resmi bir açıklama olmamasına rağmen, sunucularının muhtemelen kolluk kuvvetleri tarafından ele geçirildiğini ortaya çıkardı.

Europol yaptığı açıklamada, “Polisin Tekel Pazarına yönelik eylemi sonucunda tutuklanan satıcılar, diğer yasadışı pazarlarda da aktifti ve karanlık ağda uyuşturucu ve yasadışı mal ticaretini daha da engelledi” dedi.

SpecTor Operasyonu 2

“Sonuç olarak, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya’da on binlerce yasadışı mal satışı yapan 288 satıcı ve alıcı tutuklandı.”

Europol, tutuklanan bu kişilerin birçoğunun yüksek değerli hedefler olarak görüldüğünü belirterek, kolluk kuvvetlerinin satıcıların kapsamlı alıcı listelerine erişebildiğini ve şu anda soruşturma riski altında olan “binlerce müşteriyi” potansiyel olarak açığa çıkardığını da sözlerine ekledi.

İlginizi çekebilecek yazımız: TP-Link, Apache ve Oracle İçerisinde Güvenlik Açıkları Tespit Edildi

SpecTor Operasyonu, DisrupTor ve Darkhuntor’un devamı gibidir bu, 2020 ve 2021’de yasadışı malların yeraltı pazarları ve dükkanlarında satın alınması, satılması ve koordine edilmesi nedeniyle 329 şüpheli iddiasının tutuklanmasına yol açmıştır.

Gelişme aynı zamanda ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Ukrayna Ulusal Polisinin fidye yazılımı ve diğer dolandırıcılıklardan sorumlu suçlu siber korsanlara bilerek kripto para birimi dönüştürme hizmetleri sunduğu için dokuz sanal döviz borsasına el koymasıyla da geldi.

“Bu dokuz ele geçirilen alan, 24xbtc.com, 100btc.pro, pridechange.com, 101crypta.com, uxbtc.com, trust-exchange.org, bitcoin24.exchange, paybtc.pro, and owl.gold  web sitesi ziyaretçilerine anonim kripto para birimi değişim hizmetleri sundu “dedi.

 Avrupa ve ABD’deki hükümetlerin kötü niyetli aktörler tarafından yasadışı gelirleri aklamak ve para izlerini gizlemek için kullanılan altyapıyı hedeflemek için üstlendikleri daha geniş bir çabanın parçası.

Haber Kaynağı: The Hacker News

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir