Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Chatgpt İtalya’ya Geri Döndü

Chatgpt İtalya’ya Geri Döndü

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 3 dk okuma süresi
235 0

Bir süre önce engellenen Chatgpt İtalya’ya geri döndü. Şirket bu konuda geri adım atmış oldu.

Chatgpt’nin arkasındaki şirket olan OpenAI, şirketin veri koruma otoritesinin taleplerini 30 Nisan 2023 tarihinden önce yerine getirmesinin ardından resmi olarak İtalya’ya geri döndü.

Gelişme ilk olarak Associated Press tarafından bildirildi. OpenAI CEO’su Sam Altman, “chatgpt’nin İtalya’da tekrar bulunabileceği için heyecanlıyız!”

Önceki günlerde İtalya’da engellenen chatgpt haberimizi okumayı unutmayın.

İlgili Haber: https://www.siberguvenlik.online/2023/04/02/italya-yapay-zeka-robotu-chatgptyi-engelledi/

Eski haline dönen, Garante’nin 31 Mart 2023’te İtalya’daki popüler AI chatbot hizmetine erişimini, uygulamalarının bölgedeki veri koruma yasalarını ihlal ettiğine dair endişeler nedeniyle geçici olarak engelleme kararının ardından geldi.

Chatgpt İtalya'ya 2

ChatGPT ve Google Bard gibi üretken Yapay zeka sistemleri, öncelikle internette serbestçe bulunabilen büyük miktarda bilgiye ve kullanıcılarının etkileşimleri boyunca sağladığı verilere dayanır.

Yeni bir SSS yayınlayan OpenAI, nefret söylemi, yetişkinlere yönelik içerik, öncelikle kişisel bilgileri toplayan siteler ve spam gibi bilgileri filtrelediğini ve kaldırdığını söyledi.

Ayrıca, “modellerimizi eğitmek için aktif olarak kişisel bilgi aramadığını” ve “eğitim bilgilerinde herhangi bir kişisel bilgiyi insanlar hakkında profiller oluşturmak, onlarla iletişim kurmak, onlara reklam vermek, denemek için kullanmayacağını” vurguladı. onlara bir şey satmak veya bilginin kendisini satmak.”

Bununla birlikte şirket, Chatgpt İtalya’ya yanıtlarının kamuya açık rakamlar ve ayrıntılarına halka açık internette erişilebilen diğer kişiler hakkında kişisel bilgiler içerebileceğini kabul etti.

Kişisel bilgilerinin bu şekilde işlenmesine itiraz etmek isteyen Avrupalı kullanıcılar bunu çevrimiçi bir form doldurarak yapabilir ve hatta eğitim veri setinde yer alan kişisel bilgilerini düzeltme, kısıtlama, silme veya aktarma haklarını kullanabilirler.

Garante, ilgili bir duyuruda, Openaı’nin chatgpt’ye erişmeden önce 18 yaşın üzerinde olduklarını doğrulamak için kullanıcıların yaşlarını doğrulama seçeneğini de eklemeyi kabul ettiğini veya alternatif olarak 13 ile 18 yaşları arasındaysa ebeveynlerin veya velilerin onayını aldığını söyledi.

Openaı’nin ayrıca, küçüklerin hizmete erişimini engellemek için daha sağlam bir yaş doğrulama sistemi uygulaması beklenirken, gözlemcinin Avrupa Veri Koruma Kurulu (EDPB) tarafından oluşturulan bir görev gücünün bir parçası olarak “OpenAI ile ilgili bilgi bulma faaliyetlerine” devam edeceğini belirtmesi bekleniyor.

Hareket ayrıca openaı’nin kullanıcıların sohbet geçmişini kapatmasına olanak tanıyan yeni bir gizlilik ayarının yanı sıra ChatGPT tarafından depolanan bilgi türlerine erişmek için dışa aktarma seçeneğini de tanıtmasını takip ediyor.

Haber Kaynağı: The Hacker News

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir