Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. 2023 Yılının 10 Siber Güvenlik Trendi

2023 Yılının 10 Siber Güvenlik Trendi

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 8 dk okuma süresi
285 0
Siber güvenlik trendi 3

Bu yazımızda sizler için 2023 Yılının 10 Siber Güvenlik Trendi, siber güvenlik tedbirleri ele alıyoruz.

Teknoloji ilerledikçe, siber saldırılar daha karmaşık hale geliyor. Teknolojinin günlük hayatımızda kullanımının artmasıyla birlikte siber saldırıların 2022’nin ilk çeyreğinde tüm veri ihlallerinin% 92’sine neden olduğu gerçeğinin de kanıtladığı gibi siber suçlar artıyor. Siber güvenlik eğilimleri ve yasaları ile güncel kalmak iş gelişimini önemli ölçüde etkileyebilecek bu tehditlerle mücadele etmek için çok önemlidir.

2023’te siber güvenlik pazarının yeni trendler görmesi bekleniyor ve işletmelerin her türlü gelişmeye yeterince hazırlıklı olması gerekiyor. Gcore’da Web Güvenliği Başkanı Andrey Slastenov bu eğilimler hakkındaki görüşlerini bu makalede paylaşıyor. Siber güvenlik trendi incelemeye başlayalım. 

1 – Uygulama Güvenliği

Statista’ya göre, pandemi sırasında işletmeler ayakta kalmak için çevrimiçi hale geldikçe uygulama güvenliği için harcama tahmininin 7,5 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor.

siber güvenlik trendi

Uygulama güvenliğinin sağlanması yazılımcıların güvenli kod yazmasını ve güvenli uygulama mimarisi tasarlamasını sağlam veri girişi doğrulaması yapmasını ve uygulama kaynaklarının yetkisiz erişimini veya değiştirilmesini önlemek için güvenlik açıklarını derhal ele almasını gerektirir.

2-  Bulut Güvenliği 

Statista’nın daha fazla verisine göre bulut güvenliği 2022’den 2023’e yaklaşık% 27’lik bir büyüme öngören BT güvenliği pazarında en hızlı büyüyen segmenttir. Bu esas olarak COVID-19 salgınının ardından bulut çözümlerine olan talebin artmasından kaynaklanmaktadır. Daha fazla şirket rahatlığı ve daha hızlı erişilebilirliği için bulut veri depolamayı seçerken yetkisiz erişimi önlemek için hem iletim hem de depolama sırasında bulut verilerinin güvenliğini sağlamaya yönelik artan bir ihtiyaç da var.

İlginizi çekebilecek yazımız:

İlgili yazı: Apple, Acil Olarak İOS 16.4.1 Güncellemesini Yayınladı!

3 – Mobil Güvenlik

Cep telefonu bankalara, mağazalara ve arkadaşlarla gezilerimizin yerini aldı. Bir uygulamada sadece birkaç dokunuşla, kanepeden çıkmadan herhangi bir hizmet veya ürünü sipariş edebiliriz. Her uygulama verilerimizi, arama ve sipariş geçmişimizi ve konum bilgilerimizi saklar. Bu sektördeki saldırıların sayısı pazarla birlikte artmaya devam edecek ve kötü niyetli hackerlar mümkün olduğunda yararlanmak için e-ticaret, bankacılık hizmetleri ve çevrimiçi rezervasyondaki basit fırsatlardan yararlanacak.

4 – IoT

IoT kullanan ev otomasyonunun bir sonucu olarak, “akıllı” evler için cihaz tedarikinin 2025 yılına kadar 1,8 milyara ulaşması bekleniyor. Akıllı cihazlar, akıllı evler ve sesli asistanlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bununla birlikte, bu tür her cihazın bir siber suçlu tarafından saldırıya uğrayabileceğini ve ele geçirilebileceğini unutmamalıyız. Örneğin, otomotiv sistemlerini hackleme yüzdesi artıyor – güvenlik hava yastıkları, iklim kontrolü ve diğer temel işlevler internete giderek daha fazla bağlanıyor. 2023 yılında yollardaki otomatik araç sayısının artmasıyla, onları ele geçirme veya konuşmaları dinleme girişimlerinin sayısının da artması bekleniyor.

5 – Uzaktan Çalışma ve Kurumsal Ağlara Saldırılar

Uzaktan çalışma, şirketlerin çalışanlarının güvenli veri kullanımı üzerindeki kontrollerini rahatlattı. Siber suçlular, kimlik avı ve sosyal mühendislikle uğraşanlarla birlikte, ağları tehlikeye atmak için giderek daha karmaşık saldırı yöntemleri kullanarak bu boşluktan yararlandılar.

Güvenli kimlik doğrulama yönetimi ve şirket verilerine yetkili erişim bu sektörü korumanın temel yöntemleridir.

Yukarıda bahsedildiği gibi sosyal mühendislik hala dikkate alınması gereken bir faktördür ve aynı zamanda gelişmektedir. Yıllar geçtikçe saldırılar çok kanallı hale geldi yani aynı kullanıcı kimlik avı e-postaları alıyor ve SMS ve sosyal medya aracılığıyla hedefleniyor.

6- Siber Sigortalar

Siber saldırılar ve bunlarla ilişkili risk seviyeleri artmaya devam ettikçe siber sigorta da dahil olmak üzere bu riskleri azaltmak için tasarlanmış yeni ilgili endüstriler de büyümeye devam ediyor. Kuruluşlar saldırılardan kaynaklanan tehditleri ve mali kayıpları en aza indirmek için ona yöneliyor.

Tam sigorta kapsamı elde etmek için, bir şirketin uygun koruma düzeyini göstermek giderek daha zorunlu hale geliyor. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin, şirket verilerini güvende tutan siber sigorta gereksinimlerini karşılamak için yardıma ihtiyacı olabilir.

7- Zero Trust VPN’lerin Yerini Alacak

Kavram olarak, “asla güvenme, her zaman doğrula.” Sıfır güven ortamında, kullanıcılar birden çok kimlik doğrulama yöntemi kullanılarak sürekli olarak kontrol edilir, yeniden değerlendirilir ve yeniden doğrulanır.

Gartner, Sıfır Güven Ağ Erişiminin (ZTNA), 2023’te % 31 büyüyecek ve 2025’e kadar vpn’lerin yerini tamamen alacak en hızlı büyüyen ağ güvenliği biçimi olduğuna inanıyor.

8 – Yapay zeka

Yapay zeka (AI) siber savunmada zaten başarıyla kullanılmıştır. 2023’te özellikle izleme, kaynak ve tehdit analizi ve hızlı yanıt yeteneklerinde daha da yaygın hale gelmesi bekleniyor.

9 – Saldırı Tespit Araçları Artık Lüks Değil

Her saldırı potansiyel olarak ciddi sonuçlara yol açar, çünkü korumalar ya yerinde değildir ya da şu anda mevcut değildir. Başarılı bir veri ihlali milyonlarca dolara mal olabilir ve tutar doğrudan saldırının türüne ve süresine, itibar kaybına, müşteri sadakatine ve müşterilerin kendilerine bağlıdır. Belirli bir işletme veya endüstri için herhangi bir tahmin veya garanti yoktur — bir ağda veri depolayan herhangi bir şirket saldırıya uğrayabilir.

Kuruluşların bir saldırıyı durdurmasının veya etkisini azaltmasının tek yolu tüm kullanıcı, uygulama ve altyapı ekosistemindeki olağandışı etkinlikleri belirlemektir. Bu nedenle sağlayıcılar AI ve ml’yi giderek daha fazla kullanacaklar.

Gartner, algılama ve yanıt için bulut tabanlı çözümlere olan talebin önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde artacağını tahmin ediyor.

10 – Siber Güvenliğin Dış Kaynak Kullanımı

Siber saldırılar giderek daha karmaşık hale geldikçe, birçok şirketin kendi başlarına yüksek düzeyde güvenlik sağlamak için yardıma ihtiyacı var. Bu nedenle, uzman hizmet sağlayıcılarla şirketleri koruma eğilimi gelişecektir. Kuşkusuz, siber sigorta koruma seviyesinin çıtasını yükseltti ve şimdi hizmet sağlayıcılar daha yüksek taleplerle karşı karşıya kalacak.

Son siber güvenlik trendi görmüş olduk.

Bu haber The Hacker News tarafından çevirilmiştir.

İlgili Haber Kaynağı: The Hacker News

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir