Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. İtalya, Yapay Zeka Robotu ChatGPT’yi Engelledi

İtalya, Yapay Zeka Robotu ChatGPT’yi Engelledi

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 3 dk okuma süresi
208 0
ChatGPT'yi Engelledi  2

İlk engelleyen ülke olan İtalya, Yapay Zeka Robotu ChatGPT’yi Engelledi

Ulusal bir düzenleyici tarafından, geçen yılın sonlarında başlatılan çılgınca başarılı bir sohbet botu olan Chatgpt’ye karşı ilk kez böyle bir hamle yaptı. Teknoloji, bilgisayar kodu yazma ve zorlu sınavları geçme yeteneği ile birçok kişiyi büyülerken, gelişimi bazılarını endişelendirdi.

İtalya ChatGPT'yi Engelledi  3

ChatGPT İtalya’da yasaklanırken, ülkenin veri koruma yetkilileri kullanıcı bilgilerinin toplanmasını araştırıyor.

OpenAI tarafından işletilen ve Microsoft tarafından finansal olarak desteklenen chatbot, geçen yılın sonlarından bu yana aylık 100 milyondan fazla aktif kullanıcı topladı.

Doğruluk ve önyargılarla ilgili endişeler olsa da, arama motorlarından yaratıcı yazmaya kadar her şeyi altüst etmekle tehdit etti.

Cuma günü İtalyan yetkililer, veri toplama kurallarının ihlal edildiğinden şüphelenilen bir soruşturma ve kullanıcılarının yaşının kontrol edilmemesi nedeniyle engelleneceğini söyledi.

Yazılımın 13 yaş ve üstü kişiler için ayrılmış olması gerekiyor.

İtalya’nın veri koruma ajansı ayrıca San Francisco merkezli firmanın “operasyonun altında yatan algoritmaları ‘eğitmek’ için kişisel verilerin büyük ölçüde toplanmasını ve depolanmasını haklı çıkaracak yasal bir dayanağı olmadığını” iddia etti.

Ulusal bir düzenleyici, geçen hafta bazı kullanıcı konuşmalarını ve ödeme ayrıntılarını açığa çıkaran bir siber güvenlik ihlalinin kurbanı olan chatgpt’ye karşı ilk kez böyle bir hamle yaptı.

OpenAI, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

İlginizi çekebilecek yazımız:

İlgili Yazı: Ukrayna Siber Polisi Kimlik Avı Çetelerini Yakaladı

Chatgpt yasağı, AB kolluk kuvvetleri ajansı Europol’ün Chatgpt’nin suçlular tarafından kullanılabileceği ve internette dezenformasyon yaymak için kullanılabileceği konusunda uyarmasının ardından geldi.

Ropes and Gray’den veri, gizlilik ve siber güvenlik avukatı Edward Machin, daha fazla düzenleyicinin İtalya’nın liderliğini takip ettiğini görmenin “şaşırtıcı olmayacağını” söyledi.

“Chatgpt’nin sadece birkaç haftadır yaygın olarak kullanıldığını unutmak kolay” dedi.

“Çoğu kullanıcı, verilerinin ürünün temelini oluşturan algoritmaları eğitmek için kullanılmasının gizlilik etkilerini düşünmeyi bırakmamış olacak. Bu ticareti kabul etmeye istekli olsalar da, buradaki iddia, kullanıcılara bilinçli bir karar vermelerine izin verecek bilgilerin verilmemesi ve daha sorunlu bir şekilde, her halükarda verilerini işlemek için yasal bir temel olmayabileceğidir. İtalya’nın ChatGPT’yi Engelledi ama bakalım diğer AB ülkeleri neler yapacak.

Bu haber Sky News üzerinden Türkçe’ye çevirilmiştir.

Haber Kaynağı: Sky News

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir