Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Ukrayna Siber Polisi Kimlik Avı Çetelerini Yakaladı

Ukrayna Siber Polisi Kimlik Avı Çetelerini Yakaladı

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 2 dk okuma süresi
181 0
Ukrayna siber polisi

Avrupa Birliği ülkelerinin siber polisleri ve Ukrayna Siber Polisi Kimlik Avı Çetelerini Yakaladı! 

Ukrayna Siber Polisi, Çekya’dan kolluk kuvvetleriyle işbirliği içinde Avrupalı kullanıcıları hedef almak için kimlik avı siteleri kuran suçlu çetenin birkaç üyesini tutukladı.

Tutuklanan iştiraklerden ikisinin siber çetenin kurucusu olduğuna inanılıyor ve diğer 10 kişi Avrupa Birliği genelindeki diğer bölgelerde polisler tarafından gözaltına alındı.

Ukrayna siber polisi  2

Şüphelilerin Fransa, İspanya, Polonya, Çekya, Portekiz ve bölgedeki diğer ülkelerdeki kullanıcılara yönelik 100’den fazla kimlik avı portalı oluşturdukları iddia ediliyor. Bu yöntemler ile birçok kişiyi hackledikleri belirtiliyor.

Bu web siteleri, kullanıcıları sahte “siparişler vermeye teşvik etmek için piyasa fiyatlarının altında çok indirimli ürünler sunan çevrimiçi portallar olarak maskelendi.”

Gerçekte, ödemeleri tamamlamak için bu web sitelerine girilen finansal bilgiler mağdurların hesaplarından para çekmek için kullanıldı.

İlginizi çekebilecek yazımız:

İlgili Yazı: Çinli APT Gruplarıyla Bağlantılı Yeni Linux Kötü Amaçlı Yazılımlarını Ortaya Çıkardı

Siber Polis, “Hileli plan için katılımcılar ayrıca Vinnytsia ve Lviv’de iki çağrı merkezi oluşturdular ve operatörlerini çalışmalarına dahil ettiler” dedi. “Onların rolü müşterileri alışveriş yapmaya ikna etmekti.”

Siber suçluların yaptığı plan ile 1.000’den fazla kişiyi kandırdığı ve operatörlerin ise  yaklaşık 4,33 milyon dolar yasadışı kar sağladığı tahmin ediliyor.

Soruşturma kapsamında kolluk kuvvetleri 30’un üzerinde arama yaptı ve faaliyetleri yürütmek için kullanılan cep telefonlarına, SIM kartlara ve bilgisayar ekipmanlarına el koydu.

En fazla 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek failler hakkında cezai işlem başlatıldı.

Bu yazı The Hacker News üzerinden çevirilmiştir.

Haber Kaynağı: The Hacker News

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir