Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Twitter Kaynak Kodları Github’da Aylarca Yayınlanmış

Twitter Kaynak Kodları Github’da Aylarca Yayınlanmış

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 2 dk okuma süresi
241 0
Twitter kaynak kodları 3

Bu yazı PCmag üzerinden çevrilmiştir. Paylaşılan habere göre Twitter Kaynak Kodları Github’da Aylarca Yayınlandı.

Yasal bir dosyalama, Twitter kaynak kodları bazı bölümlerinin çevrimiçi sızdırıldığını ve birkaç ay boyunca herkese açık olduğunu ortaya çıkardı.

New York Times’ın  bildirdiği gibi, sızan kod Microsoft’un GitHub kod barındırma hizmetine gönderildi.

Twitter, Github’ın aynı gün uyduğu dosyaların geçen Cuma günü kaldırılmasını sağlamak için bir DMCA yayından kaldırma talebinde bulundu. Yayından kaldırma talebi, telif hakkıyla korunan orijinal çalışmanın ihlal edildiğini “Twitter’ın platformu ve dahili araçları için tescilli kaynak kodu” olarak tanımlıyor.”

Twitter kaynak kodları 1

İlginizi çekebilecek yazımız:

İlgili Yazı: Siber Güvenlik Bölümü | Siber Güvenlik Taban Puanları 2023

Twitter ayrıca, ABD Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi’ne Github’a dosyaları yükleyen kişinin ve sızdırılan kodu indiren herkesin kimliğini ifşa etmesini emreden bir mahkeme emri vermesini istedi.

Twitter’ın endişesi, bilgisayar korsanlarının güvenlik önlemlerini aşmanın ve kullanıcı verilerini çalmanın yollarını keşfetmek için platformdan ve araçlardan gelen kodu kullanmaya çalışabilmeleridir.

Twitter’da bir iç soruşturma sürüyor, ancak yöneticiler görünüşe göre sızıntıdan ancak son zamanlarda haberdar edildi. Kodu sızdıran kişinin geçen yıl Twitter’dan ayrıldığına inanılıyor, yani bireyin Ekim ayında şirketin kontrolünü ele geçirdikten sonra Elon Musk’un kovduğu biri olması mümkün.

Bu ayın başlarında Elon Musk bir tweet’te Twitter’ın tweet’leri önermek için kullandığı kodun 31 Mart’ta açık kaynak olacağını belirtti. Ayrıca algoritmanın “aşırı karmaşık ve dahili olarak tam olarak anlaşılmadığını” itiraf etti ve kod şeffaflığının “ilk başta inanılmaz derecede utanç verici olmasını” bekliyor.” Ancak, bunun “öneri kalitesinde hızlı bir iyileşmeye” ve kullanıcılarla güven kazanmanın bir yoluna yol açacağını umuyor.

Haber Kaynağı: PCmag

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir