Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. İngiltere, Siber Suçluları Yakalamak için Kiralık Sahte DDoS Siteleri Kurdu

İngiltere, Siber Suçluları Yakalamak için Kiralık Sahte DDoS Siteleri Kurdu

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 3 dk okuma süresi
231 0
Kiralık sahte DDOS siteleri 2

DDOS atak atmanın kolay olması İngiltere’yi harekete geçirdi. İngiltere, Siber Suçluları Yakalamak için Kiralık Sahte DDoS Siteleri Kurdu.

Birleşik Krallık Ulusal Suç Teşkilatı (NCA), yeraltındaki çevrimiçi suçluların arasına  sızmak için sahte kiralık DDoS  siteleri oluşan bir ağ oluşturduğunu ortaya çıkardı.

Kolluk kuvvetleri, “Şimdiye kadar yaklaşık bin kişi tarafından erişilen NCA tarafından işletilen sitelerin tümü siber suçluların bu saldırıları gerçekleştirmelerini sağlayan araç ve hizmetleri sunuyormuş gibi görünecek şekilde oluşturuldu” dedi.

“Ancak, kullanıcılar kayıt olduktan sonra, siber suç araçlarına erişim izni verilmek yerine, verileri araştırmacılar tarafından toplandı.”

Kiralık sahte DDOS siteleri

ABD, Hollanda, Almanya, Polonya ve Europol’den yetkililerle işbirliği içinde dünya çapında kiralık suçlu DDoS altyapılarını ortadan kaldırmayı amaçlayan PowerOFF Operasyonu adı verilen devam eden uluslararası ortak operasyonun bir parçası olduğu açıklandı.

Kiralık DDoS hizmetleri, web sitelerine yönelik dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırıları başlatmak ve bunları çevrimdışı duruma getirmek isteyen diğer suçlu aktörlere virüslü cihazlar ağına erişim sağlamaya izin verir.

Bu tür yasa dışı platformlar, müşterilerini ayda 10 ila 2.500 ABD Doları arasında üyelik sunar.

NCA Aralık 2022’de, “Erişim kolaylıkları, bu araçların ve hizmetlerin düşük seviyeli siber becerilere sahip kişilerin suç işlemesini kolaylaştırdığı anlamına geliyor” dedi.

İlgilinizi çekebilecek yazımız:

İlgili Yazı: Nexus İsimli Bankacılık Trojanı 450 Banka Uygulamasını Hedefliyor

NCA, faaliyet gösterdiği sitelerin sayısını açıklamayacağını, böylece gelecekte bu tür hizmetleri kullanmayı planlayan kişilerin riske değip değmeyeceğini düşünmek zorunda kalacağını söyledi.

NCA’NIN Ulusal Siber Suç Birimi üyesi Alan Merrett yaptığı açıklamada, “Booter hizmetleri siber suçun kilit bir etkinleştiricisidir” dedi.

“Bu hizmetlerin sağladığı algılanan anonimlik ve kullanım kolaylığı, DDOS’un cazip bir giriş seviyesi suç haline geldiği ve teknik yeteneği az olan kişilerin siber suçları kolaylıkla işlemesine olanak sağladığı anlamına geliyor dedi.”

Bu, kolluk kuvvetlerinin dijital alandaki suç faaliyetleriyle mücadele etmek için gizlice sahte hizmetler yürüttüğü ilk operasyon değil. Öncelerden de bu tarz birçok operasyon suçlulara karşı yapılmıştı.

Haziran 2021’de ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Avustralya Federal Polisi (AFP), dünya çapında suç çetesi üyeleri arasında değiş tokuş edilen 27 milyon mesajı engellemek için yaklaşık üç yıl boyunca ANoM adlı şifreli bir sohbet hizmeti yürüttüklerini açıkladı.

Bu haberin çevirisi The Hacker News üzerinden yapılmıştır.

Haber Kaynağı: The Hacker News

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir