Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. ChatGPT ama Açık Kaynak: Bu Projenin Hedeflediği Bu

ChatGPT ama Açık Kaynak: Bu Projenin Hedeflediği Bu

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 4 dk okuma süresi
307 0
ChatGPT ama Açık Kaynak 2

Bu yazımızda ChatGPT nedir ? ChatGPT ama Açık Kaynak: Bu Projenin Hedeflediği Bu detaylı bakacağız.

Bol cepli şirketler, ChatGPT gibi güçlü sohbet robotlarını tamamen kontrol eder .

ChatGPT gibi yapay zeka destekli sohbet robotlarının varlığını yararlı bulup bulmadığınız farklı bir hikaye

Böyle bir chatbot’un çalışmasını destekleyen mimariyi sürdürmek çok çaba gerektirir. Elbette, OpenAI’deki insanlar etkileyici işler yaptı. Ancak şeffaflık, topluluk sesi alamıyoruz ve başkalarının ChatGPT benzeri sistemler oluşturmasına ücretsiz olarak erişilemiyor.

Tıpkı Windows ve macOS’a alternatif olarak Linux’umuz olduğu gibi, ChatGPT için de açık kaynaklı bir çözüme ihtiyacımız var .

Ne yazık ki göründüğü kadar basit değil

Yapay zeka modellerini sohbet botları için eğitmek amacıyla bir proje, modeli eğitmek için büyük bilgi işlem gücüne ve veri kümelerine ihtiyaç duyar. Ve tutkulu biri büyük teknoloji şirketlerine karşı savaşmak için çok fazla yatırım yapmaya karar vermedikçe, açık kaynaklı projelerin mutlaka bunu gerçekleştirecek türden bir finansmanı yoktur.

Neyse ki, yetenekli profesyonellerden oluşan bir ekip , açık kaynaklı bir ChatGPT alternatifi geliştirmede umut verici bir ilerleme kaydetmiş görünüyor .

Birlikte OpenChatKit

Birlikte , bir kuruluş ChatGPT benzeri açık kaynaklı bir sistem oluşturmanın zorluklarını aşmayı amaçlıyor.

Böylesine heyecan verici bir çabayı tespit ettiği için TechCrunch’a teşekkürler .

Kısa bir süre önce yapay zeka destekli sohbet botları oluşturmak için bir çerçeve olan ilk büyük projeleri OpenChatKit’i tanıttılar . Projenin yanı sıra, herhangi bir geliştiricinin yapay zeka destekli bir sohbet robotu oluşturmak için kullanabileceği eğitimli modeller de bulabilirsiniz.

ChatGPT ama Açık Kaynak

Bununla ilgili teknik bilgileri ve modelleri test etmek için bir demoyu keşfetmek için GitHub’da bulabilirsiniz .

Açık kaynak havuzlarıyla, herkes aynı şeyi çoğaltabilir, kendi deneyimini düzenleyebilir ve onu nesnelerle bütünleştirebilir.

Birlikte, 40 milyondan fazla soru ve cevap örneği içeren bir eğitim veri seti oluşturmak için LAION ( Stable Diffusion’ı geliştirmekten sorumlu ) ve Ontocord dahil olmak üzere diğer araştırma kuruluşlarıyla da işbirliği yaptı .

Veri kümesi, Open Instruction Generalist Dataset olarak adlandırılır .

Elbette, OpenChatKit’in yeni bir şey olduğu düşünülürse, daha kat etmesi gereken çok yol var, ancak tipik ve ilginç sorulara yanıt vermede fena değil.

Ayrıca OpenChatKit, geliştiricilerin geliştirip kullanabilecekleri iyi bir denetleme özelliği (bir veri kümesi mevcuttur) sağlar.

İlginizi çekebilecek yazımız:

İlgili Yazı: Golang Tabanlı Hinata, Açıklardan Yararlanarak Sunucuları Hedef Alıyor!

Genel olarak, geliştirmenin açık doğası yakın gelecekte faydalı olacaktır. Together’ın kurucusunun (Vipul Ved Prakash) TechCrunch’ın haberinden alıntı yaparak:

Tezimiz, açık araştırma topluluğu üretken yapay zeka teknolojilerini ne kadar çok denetleyebilir, inceleyebilir ve geliştirebilirse, toplum olarak bu risklere çözümler bulmamız için o kadar iyi olanak sağlayacağımızdır. Büyük üretken yapay zeka modellerinin gücünün yalnızca denetlenemeyen, teftiş edilemeyen veya anlaşılamayan bir avuç büyük teknoloji şirketinde tutulduğu bir dünyanın daha büyük risk taşıdığına inanıyoruz.

Chatbot’ların ve kullanım durumlarının etkisi hala tartışmalıdır ve ılımlı hale getirilmesi zordur.

Bununla birlikte, böyle bir sisteme açık bir geliştirme yaklaşımıyla, herkes için güvenli ve aynı zamanda değerli olacak şekilde ince ayar yapmak için daha fazla şeffaflık, topluluk görüşü ve özelleştirilebilirlik getirebiliriz. 

ChatGPT ama Açık Kaynak yazımını sonuna geldik yeni yazılarda görüşmek üzere..

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir