Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Windows Fidye Yazılımı Artık Linux’u Hedef Alıyor

Windows Fidye Yazılımı Artık Linux’u Hedef Alıyor

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 2 dk okuma süresi
238 0

Bu haberimizde Windows Fidye Yazılımı Artık Linux’u Hedef Alıyor sizlerle paylaşacağız.

Siber güvenlik araştırmacıları, Linux cihazlarını hedef alan tehlikeli bir Windows fidye yazılımı yeni bir sürümünün gözlemlendiğini ortaya koydu.

Daha da endişe verici olan şey, tehdit aktörlerinin Linux tarzı doğru cihazları ve doğru güvenlik açıklarını hedeflediğinden emin olmak için “dikkatli seçim” yapmış olmalarıdır.

Bir basın açıklamasında, Sentinel Labs’tan siber güvenlik araştırmacıları, Ice Fire fidye yazılımının Linux sürümünü ilk kez gördüklerini doğruladılar. Bu zararlı yazılım fire olarak adlandırıldı ve IBM Aspera Faspex dosya paylaşım yazılımında CVE-2022-47986 olarak izlenen bir seri kaldırma güvenlik açığını hedefliyor.

Windows Fidye Yazılımı Artık Linux'u Hedef Alıyor

Büyük Hedef Avları

Ancak konu Ice Fire olduğunda tek şaşırtıcı gelişme bu değil. Araştırmacılar ayrıca Türkiye, İran, Pakistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerdeki medya ve eğlence sektörlerindeki işletmeleri hedef alan zararlı fidye yazılımını da buldular – “tipik olarak organize fidye yazılımının odak noktası olmayan ülkeler.”

Bunun üstesinden gelmek için aktörler, ICE FIRE operatörünün aracılığıyla bir IBM Aspera güvenlik açığı aracılığıyla gösterdiği gibi uygulama güvenlik açıklarından yararlanmaya yöneliyor.”

Dün ki haberimiz de ilginizi çekebilir.

İlgili Haber: Uluslararası Kolluk Kuvvetleri, Netware Zararlı RAT’ını Engelledi!

Haber Kaynağı: Tech Radar

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir