Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Uluslararası Kolluk Kuvvetleri, Netware Zararlı RAT’ını Engelledi!

Uluslararası Kolluk Kuvvetleri, Netware Zararlı RAT’ını Engelledi!

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 3 dk okuma süresi
204 0
Netware Zararlı RAT'ını Engelledi!  2

Kötü amaçlı Netware Zararlı RAT’ını Engelledi! 

Koordineli bir uluslararası kolluk tatbikatı, NetWire olarak bilinen platformlar arası  truva atı (RAT) ile ilişkili çevrimiçi altyapıyı çökertti.

Web sitesinin yöneticisi olduğundan şüphelenilen bir Hırvat vatandaşı tutuklandı. Şüphelinin adı açıklanmazken, araştırmacı gazeteci Brian Krebs  Mario Zanko’yu alanın sahibi olarak tanımladı.

Europol’ün Avrupa Siber Suç Merkezi (EC3) bir tweetinde, “NetWire, yeraltı forumlarında teknik olmayan kullanıcılara kendi suç faaliyetlerini yürütmeleri için sunulan lisanslı bir zararlı yazılımdır.” dedi.

 Netware Zararlı RAT'ını

2012’den beri reklamı yapılan kötü amaçlı yazılım, genellikle phishing ve sosyal mühendislik  aracılığıyla sisteme bulaşır ve uzaktaki bir saldırgana bir Windows, macOS veya Linux sistemi üzerinde tam kontrol sağlar.

Ayrıca keylogger ile harf tuşlarını ve gizli bilgileri elde edebilir.

ABD Adalet Bakanlığı (DoJ), Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından 2020’de kötü amaçlı yazılım operasyonuyla ilgili bir soruşturma başlatıldığını, ajansın sitede bir hesap oluşturduğunu ve özel bir NetWire RAT örneği oluşturmak için bir abonelik için ödeme yaptığını söyledi.

NetWire, geçtiğimiz yıl, TA2541 ve OPERA1ER dahil olmak üzere birçok tehdit aktörü tarafından ilgi çekici hedeflere ulaşmak ve hassas bilgileri toplamak için kullanıldı. Avast’a göre, 2022’nin 4. Çeyreğinde en yaygın zararlı yazılımlardan biri olarak da ortaya çıktı.

FBI’ın Los Angeles saha ofisinden sorumlu müdür yardımcısı Donald Alway yaptığı açıklamada, “Netwire yazılımını kaldırarak FBI, suç siber ekosistemini etkiledi” dedi.

“Hırvatistan’da tutuklanmaya yol açan küresel ortaklık, tehdit grupları ve siber suçluların küresel sahtekarlığı, veri ihlallerini ve ağ izinsiz girişlerini sürdürmek için bilgisayarları ele geçirmek için kullanılan popüler bir aracı da kaldırdı.”

Böylece Netware Zararlı RAT’ını siber dünya da engellenmiş oldu.

Kaynak: The Hacker News

Önceki haberimizde ilginizi çekebilir:

İlgili Haber: APT 27, Linux Sistemlerini Hedef Almak İçin Yazılımını Değiştirdi!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir