Siber Güvenlik Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siber Güvenlik
  4. »
  5. Deprem Sonrasında İşe Yarayan 5 Uygulama

Deprem Sonrasında İşe Yarayan 5 Uygulama

Siber Güvenlik Portalı Siber Güvenlik Portalı - - 4 dk okuma süresi
241 0
deprem sonrasında uygulama

Bu yazımızda Deprem Sonrasında İşe Yarayan 5 Uygulama paylaşacağız.

Tekrardan 10 ili etkileyen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yaralı olan vatandaşlarımıza şifa diliyoruz. Sizlerde ülkemizin yaralarını sarılmasında AFAD ve AHBAP’a bağışta bulunabilirsiniz. 

AFAD Resmi Sitesi: AFAD DEPREM BAĞIŞ

AHBAP Resmi Sitesi: AHBAP DEPREM BAĞIŞ

Doğal afetlerin ne zaman olacağının kestirilememesi ve deprem gibi olaylarda önemli olan uygulamaları paylaşmaya başlıyoruz. Bu uygulamalar deprem gibi olaylarda hayat kurtarıcıdır.  Bu uygulamalar deprem anında kullanılacak uygulamalar için de önemlidir. 

1- AFAD Acil Mobil Uygulaması

Afad mobil uygulama

AfAD’ın bu uygulaması ile doğal afetlerden önce, anında ve sonrasında yardım alabilirsiniz. Bütün acil durumlarda çok işlevli ve pratik uygulamalardan birisi.

Uygulama İOS ve Android’lerde var. Tek yapmanız indirdikten sonra telefon numaranıza gelen kodu girmek, daha sonra TC kimlik numaranızı ve konumunuzu aktif hale getirmek.

Tek tuşa basarak direkt olarak AFAD’a bilgileriniz ve konumunuz gidiyor kurtarma ekipleri hızlıca harekete geçmesine olanak sağlıyor.  Deprem sonrasında yapılacaklar için içerisinde birçok bölüm vardır. 

Depremden sonrada en yakın toplanma alanlarını da uygulama içerisinden bulabilirsiniz.

2- AKUT GÜVENDEYİM

akut-guvendeyim-uygulamasi

Doğal afet uygulamaları arasında önemli uygulamalardan birisi.

İnternet bağlantısı gerektirmeyen uygulamada direkt olarak yakın olduğunuz çevrenize konumunuzu atıyor ve durumunuzu bildiriyor. En yakınınızdan 10 kişinin telefon numarasını uygulama içerisine girdiğinizde doğal afet durumlarında uygulama üzerinden yakınlarınıza durumunuzu ve konumunuzu direkt gönderebiliyorsunuz.

Önerilen birileri de 1 tanıdığınızın da farklı şehirde olması da avantaj. Aynı şehirde ki tanıdıklarınıza ulaşamazsanız farklı şehirde yaşayan tanıdıklarınız sizlere yardımcı olabilir.

Afet anında uygulamayı açıp butona basmanız yeterli.

3- DEPREM BİLGİ SİSTEMİ

deprem bilgi sistemi

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan bu uygulama ile son dakika olan depremler hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Deprem anında uyarı veren uygulama olarak da bakabiliriz.

4- BRİDGEFY

Bridgefy

Deprem gibi büyük doğal afetlerde işlevli uygulamalardan birisidir. Bu uygulama internet olmadan çalışan uygulamaların başında geliyor. 100 metre çapında Bluetotth üzerinden enkaz altında kalma gibi durumlarda sevdiklerinize bilgi verebilirsiniz.

İnternet gerektirmemesi çok büyük bir fayda sağlıyor.

5- BİP MESAJLAŞMA UYGULAMASI

Bip mesajlaşma uygulaması

Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen ve tüm GSM şirketlerinde kullanımı ücretsiz olan SMS uygulaması ile Acil durumlarda sevdiklerinizle iletişime geçebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken Bluetooth açık olması ve “ACİL  Durum” içerisine girerek “yardım iste”  butonuna basarak 300 metre alan içerisinde ki kişilere bilgi gönderebilir, yardım isteyebilirsiniz.

Siber Güvenlik Portalı olarak Trendyol aracılığıyla AFAD’a yardım yapmaya devam edeceğiz.

Geçmiş olsun Türkiye …

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir